All You Need Is Fun

אוגוסט 1983. אי שם בפאתי אילת. החופשה המשפחתית השנתית במחנה מע"צ. כולנו נוסעים בפורד אסקורט צהובה, עם רדיו טייפ שעון מעורר חדיש שאבא שלי חיבר למצת של האוטו (שיהיה איך להעביר את הזמן ושיהיה לנו רדיו בחדר).בטייפ מתנגן "dance me to the end of love" בקסטה של לאונרד כהן (שנירדם סוף סוף…). כל החלונות באוטו פתוחים לרווחה, הרוח מייבשת את הפנים.

אחי ואני יושבים על ערימות של סדינים וכריות במושב האחורי (מי חלם על בוסטרים וחגורות בטיחות?). אחרי 3 שעות ועצירה בפונדק של כושי מגיעים לאילת. סוף סוף.

יורדים מהאוטו לכבשן האילתי וישר הולכים להגיד שלום ליעקב, השומר המיתולוגי של המחנה. יעקב היה מסתובב עם מכנסים קצרים וכפכפי אילת, כרס עגולה, שרשרת זהב, צלקת ענקית מניתוח לב פתוח וסיגריה בין האצבעות.

רק בחדר המשודרג של יעקב היה טלפון (חוגה, אלא מה?) וטלויזיה עם אנטנה, שם ראינו סרטים מצוירים בערבית מלבנון, מצרים וירדן. גם ג'יי אר דיבר שם בערבית מצרית.

בערב, התקשרנו מהחדר של יעקב לסבים שלי, לשאול מה נשמע. מי בכלל חלם אז על טלפונים ניידים.

ארוחת בוקר הכנו בחדר: שוקו יטבתה ולחמניות מהמאפיה.

זה היה ניתוק מוחלט מהעולם. חופשה משפחתית מזוקקת של הורים וילדים. חיכינו לחופשה הזו כל השנה, החופש הזה להיות אנחנו, להיות עם ההורים שלנו ב- 100%, והם איתנו.

שבוע של חופש אמיתי, פעם בשנה. בלי ציפיות, בלי שיעורים, בלי תרגילים, בלי משימות, בלי חוברות, בלי טלפונים, בלי מיילים, בלי פייסבוק. פשוט חופש.

ילדים והורים חייבים את פסק הזמן הזה, כדי לגדול, להתפתח, לנוח ולהכיר בעצמם כוחות חדשים.

כולם חייבים את פסק הזמן הזה מהשגרה התובענית ובעיקר משפחות עם ילדים שיש להם צרכים מיוחדים.

במחקר שבדק מאפייני "ניהול זמן" של אמהות לילדים עם ADHD לעומת אמהות לילדים ללא ADHD (מגנזי ופרוש, 2002) בדקו החוקרות את ניהול הזמן של 46 אמהות לילדים עםADHD ו- 38 אמהות לילדים ללא ADHD. במחקר נמצא שאמהות לילדים עם ADHD מקדישות יותר זמן לפעילות עם הילדים מאשר אמהות לילדים ללא ADHD, אלא מה? מצאו שאמהות לילדים עם ADHD נהנות פחות מהפעילות עם הילד וגם ציינו מקורות בספרות שמדברים על תחושות לחץ מתח ודיכאון אצל אותן אמהות..

כשמגנזי ופרוש בדקו הבדלים בתדירות הזמן המושקעת בפעילויות הפנאי (של האמהות)- כולל פעילויות לטיפול עצמי, פעילויות חברתיות ולימודים, ראו שאמהות לילדים עם ADHD השקיעו זמן בתדירות נמוכה יותר בפעילויות פנאי עבור עצמן, לעומת אמהות לילדים ללא ADHD.

החוקרות הזכירו במאמר את ההדרכה והתרגילים שמטפלים נותנים להורים (בעיקר אמהות) ליישם עם הילדים בבית, כאחד מהגורמים שעלול להוות מקור ללחץ ומתח נוסף על האמהות.

אני מאד בעד לנצל את חופשת הקיץ למנוחה אמיתית- גם להורים וגם לילדים. יש לא מעט ילדים שבחופש הם זקוקים לחופש אמיתי, גם מטיפולים.

כאמא חשתי הקלה עצומה שנגמרו החוגים (תודה לאל! הורדתי את הכובע הצהוב של המונית) ובודאי שנגמרה בשעה טובה שנת הלימודים.

אז מרשם המרפאה בעיסוק עבורכם לחודש הקרוב:

  1. לעשות מה שאתם אוהבים ועם מי שאתם אוהבים
  2. לעשות כמה שיותר דברים שאתם מעולים בהם ושנותנים לכם הרגשה טובה
  3. לתת משהו קטן מעצמכם למישהו אחר
  4. לקחת פסק זמן מהשגרה ולאפשר לעצמכם לעשות משהו למען עצמכם (קטן או גדול) שמזמן רציתם אבל דחיתם מכל מיני סיבות
  5. לבלות כמה שיותר עם אנשים שאוהבים אתכם כמו שאתם

כמו ששמתם לב, גם אני באוירת חופש, רעיונות חדשים נולדים ובהזדמנות הזו אני רוצה להזמין אתכם, הקוראים הנאמנים שלי, לשלוח אליי ישירות למייל נושאים או שאלות שהייתם מעוניינים שאכתוב עליהם בבלוג.

לאחר חופשת הקיץ יתארחו בבלוג שלי נשות מקצוע מתחומים שונים הקשורים להתפתחות הילד ואל הפוסטים שלהן יתלוו ראיונות בפייסבוק, בהם תוכלו לשאול את המומחיות ואותי שאלות.

אז כדי לעקוב אחר כל החידושים האלה ולהתעדכן ראשונים אתם מוזמנים להרשם לרשימת התפוצה שלי דרך האתר: www.YaelsRoom.com

ומי מכם שעדיין לא מכיר את הדף שלי בפייסבוק מוזמן להכנס: https://www.facebook.com/YaelsRoom

ולקינוח, משהו קטן וטוב:

עמותת לטם היא עמותה שמטרתה הדרכת טיולים ופעילויות טבע לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים. צוות העמותה, המורכב ממדריכים בוגרים, מורות חיילות ומתנדבות בשירות לאומי עורך טיולים, סדנאות, חוגי טבע וימי טבע.

הקיץ הזה יש לעמותה מטרה: לאסוף 70,000 ש"ח כדי לאפשר ל- 5,000 ילדים עם צרכים מיוחדים לצאת לטייל בחיק הטבע, בטיולים מודרכים ונגישים. כל הפרטים על המבצע המדהים הזה מופיעים בקישור כאן:

http://www.headstart.co.il/project.aspx?id=3287

בעוד 3 ימים מסתיים פרק הזמן שהוקצב כדי לאסוף את הכסף. עד שעה זו נאספו כבר 64,290 ש"ח- זה כל כך קרוב!

אז מי שרוצה לתרום- תיכנסו בבקשה לקישור ותתרמו כמה שמרגיש לכם טוב, אם אתם לא מעוניינים לתרום אבקש מכם רק לשתף כמה שיותר אנשים. זהו צעד קטן שיאפשר ל 5000 ילדים עם צרכים מיוחדים הזדמנות להגיע למקומות נפלאים!

יעל ויסוצקי- מרפאה בעיסוק לילדים בסביבה הטבעית

www.YaelsRoom.com

נפגש גם בפייסבוק: http://www.facebook.com/YaelsRoom

תרגישו בבית!

המקור למחקר שהוצג בפוסט:

מ.מגנזי, ש. פרוש (2002). השוואת מאפייני "ניהול זמן" בין אמהות לילדים עם ADHD לאמהות לילדים רגילים. IJOT כתב עת ישראלי לריפוי בעיסוק, 11 (3-4).