שלושה עשר מי יודע? מה עושים עם הילדים בפסח-המדריך השלם

שבועיים וחצי ארוכים של חופשת פסח לפנינו, אז הנה לכם 13 רעיונות נחמדים, עם הרבה ערך מוסף, לעשות עם הילדים והנכדים:

1. "מסיבת החלפות"

את  הקרדיט לרעיון הזה אני חייבת להילה הראל ושרון אור ממודיעין, שיזמו "מסיבת החלפות" ביום שישי האחרון. מסדרים את הארונות והמגרות, מביאים ספרים, בגדים, משחקים וחפצים שונים במצב טוב שכבר אין בהם שימוש ומחליפים ביניכם – חברים, שכנים או מתארגנים בעבודה: מה שלא נמצא לו שימוש- תורמים לקהילה. גם בבתי הספר היו כמה יוזמות ל"שוקחתן" וזה היה נפלא!

2. שתילה אביבית לפריחה קיצית

אחד האירועים המשמחים ביותר הוא לעקוב אחר צמח שנובט וצומח!

לשתול פקעות של פרחים, לזרוע זרעי ירקות ולעקוב אחר צמיחתם במשך האביב והקיץ- אושר גדול והרבה למידה על צמיחה, פריחה וסבלנות. תזכרו לכתוב ולצייר שלט קטן עם שם הפרח/הירק בעציץ או בערוגה.

3. משחקי ילדות

אביב בחוץ! אפשר לצאת לרחוב או לפארק הקרוב ולשחק בקלאס, גומי, חבל, שלושה מקלות, חמש אבנים ועוד. לחזור עם הילדים לילדות שלנו, יש אושר גדול מזה ?

4. סדר בתמונות ובחפצים הישנים

לכל תמונה וחפץ יש סיפור או זיכרון: גדול או קטן, מרגש או סתם יומיומי ופשוט.

שתפו את הילדים והנכדים, אפשר לצלם ולכתוב ביחד ספר זכרונות משפחתי- זה יכול להיות נפלא!

5. יחד במטבח

כשמבשלים יחד זו חויה רב חושית לגוף ולנפש. מעבר לכיף ולחום שבתנור ובלב אפשר ללמוד הרבה על תהליכים, על מספרים, על שמות של כלים שונים ומה עושים איתם, על קריאה של מתכונים, עבודה לפי שלבים ועוד ועוד.

6. ליל הסדר- הלילה הזה כולו הצגה!

אמיתי לגמרי: כבר 5 שנים שאנחנו מציגים את סיפור ההגדה בליל הסדר- ממשה בתיבה (שפעם גילמה בתי כתינוקת בסל-קל והיום זו בובה באמבטיה), דרך עשר המכות ועד ליציאת מצריים. סבא בתפקיד הקבוע של פרעה (עם כתר מוזהב מקרטון שמזכיר את הכובע של האפיפיור), סבתא בתפקיד יוכבד, הילדים מחליפים ביניהם את התפקידים ואני קריינית הרצף. בימים שלפני ליל הסדר אנחנו מתכננים ומארגנים את התפאורה, התלבושות והאביזרים: קרפ בגוונים כחולים ליאור ולים סוף, מקל של מטאטא למטה, קרפ אדום לדם בכוס היין, צפרדעים מאוריגמי ( ראו רעיון מספר 7), ארבה שעשוי ממטוסים קטנים מנייר (למרות שהשנה אפשר למצוא כמה אמיתיים..), כדורי קלקר כברד, חיות פלסטיק שמתו מהדבר, דינוזאורים, אריות ושאר חיות טרף צעצוע שמשמשים כערוב, מתגרדים מכינים (לפעמים בכאילו, לפעמים באמת) וכו' וכו'. ההתרגשות רבה וכל הערב מתמלא בצחוק ובשמחה רבה. מומלץ מאד לנסות לפחות שנה אחת ותראו שזה יהפוך למסורת!

7. מקפיצים צפרדעים

דרך פשוטה להכנת צפרדעים קופצניות מקיפולי נייר (אם אני הצלחתי כל אחד יכול!):

http://www.bekaloot.co.il/%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9A-517-%D7%90%D7%99%D7%9A%20%D7%9C%D7%94%D7%9B%D7%99%D7%9F%20%D7%A6%D7%A4%D7%A8%D7%93%D7%A2%20%D7%A7%D7%95%D7%A4%D7%A6%D7%AA%20%D7%9E%D7%A7%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99%20%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%A8.aspx

8. איך יודעים שבא אביב? מסתכלים סביב סביב

לצאת ביחד לטיול, קרוב לבית או רחוק: אפשר בדרך לצלם פרחים, חרקים, עצים ולחפש את שמותיהם. אפשר גם לכתוב את השמות של מה שמצאנו בפנקס, שיהיה למזכרת.

9. משחקים עם אגוזים

אגוזים עם קליפה כמובן- מלך, מקדמיה או פקאן:

משחקים כמו "זוג או פרט" או "מי קרוב לקיר" ימשיכו לאתגר ולשמח גם את הילדים שלנו!

10. יצירה ומיחזור

כאן אני חייבת לשתף אתכם בדף הפייסבוק המופלא של חברתי טליה אהרוני:

http://www.facebook.com/talyaaharoniart

שם תגלו הדרכות מצולמות לדברים יפיפיים שניתן לעשות עם חומרים ממוחזרים: אושר ועושר !

11. אטרקציות, פסטיבלים, הצגות, מוזיאונים ועוד

פסח הוא חג הפסטיבלים: פסטיבל תפוחי אדמה בנגב, פסטיבל עיצוב בגליל, הצגות ילדים בחיפה, קרח בירושלים ועוד ועוד. יש גם מבצעים שווים באתרי בילוי רבים וכניסה למוזיאונים רבים בחינם- כדאי לבדוק לפני שמתניעים.

12. עליה לרגל לירושלים

אהבה רבה יש לי לעיר הזו, בה גרנו לפני שנים רבות כזוג סטודנטים. ירושלים מדהימה לילדים בכל ימות השנה, אז פסח זו הזדמנות עוד יותר טובה להגיע: לעיר העתיקה, לכותל, למגדל דוד, מוזיאון ישראל, גן החיות התנ"כי, מוזיאון המדע ועוד ועוד. כל הפרטים לבילוי בירושלים באתר:

http://www.gojerusalem.co.il/

13. קטיף עצמי

נוריות, הדרים ושאר ירקות! אין כמו פירות וירקות טריים שזה עתה קטפתם בעצמכם או נוריות יפיפיות בצבעים מרהיבים- חגיגה לעיניים וללב ואושר גדול לילדים ולמבוגרים, מגיל שנה ועד מאה ועשרים! קטיף עצמי ניתן למצוא בכל הארץ, מנגב עד גולן.

אשמח לתגובות שלכם כאן ובפייסבוק ומאחלת לכם חג פסח שמח, שיהיה לכם אביב נפלא בחוץ ובפנים!

יעל ויסוצקי- מרפאה בעיסוק לילדים בסביבה הטבעית

www.lidorw3.sg-host.com

ובפייסבוק : http://www.facebook.com/YaelsRoom

תרגישו בבית…